I. Gospodarka
W sferze gospodarczej proponuję Program oparty o trzy zasadnicze tezy:
1. Wolność gospodarcza ( Co nie jest zabronione jest dozwolone!).
Pewnie pamiętacie, że tzw. ustawa Ministra Wilczka o swobodzie działalności gospodarczej wyzwoliła na początku lat 90 tych w Polakach wielką energię, powstało wiele małych i średnich przedsiębiorstw. Chcemy powtórzyć ten sukces bo dzisiaj prowadzący działalność gospodarczą gros czasu muszą poświęcać na biurokrację i analizę skomplikowanych przepisów a nie biznes. Potrzeba fundamentalnych uproszczeń.
2. Likwidacja przywilejów
Wiele grup zawodowych posiada w Polsce liczne przywileje np. górnicy, rolnicy ale także prokuratorzy, sędziowie etc. Na to wszystko składamy się wszyscy co odbija się na wysokich podatkach.
3. Prosty i klarowny system podatkowy (3*16 %) czyli 16 % VAT, CIT i PIT bez jakichkolwiek ulg.
Podam przykład ryczałtu 8,5% przy najmie, który obowiązuje już teraz. Jest to jeden z „najchętniej” płaconych podatków bo prosto obliczasz, płacisz i wiesz, że jak puka ktoś rano do Twoich drzwi to na pewno mleczarz lub sąsiad!!!
Mój główny postulat ekonomiczny to reindustrializacja Kraju. Potrzebujemy rozwiniętej, nowoczesnej bazy wytwórczej w Kraju. Wbrew temu co mówią skrajni liberałowie kapitał ma paszport. Widać to zwłaszcza w czasach kryzysu. Wtedy ucieka on do krajów o niższych kosztach lub wycofuje się do kraju pochodzenia (np. FIAT z modelem seicento). Jak pisałem przemysł stabilizuje gospodarkę znacznie mocniej niż usługi. Jeśli zainwestujesz w specjalistyczne, ciężkie maszyny i urządzenia nie przeniesiesz ich szybko i łatwo pod wpływem chwilowej zmiany koniunktury.
Poza wszystkim chętniej będziemy płacić podatki gdy będziemy pewni, że nasze Państwo jest dobrze zarządzane a publiczne pieniądze są dobrze wydawane/inwestowane.
II. Edukacja
Brak dostosowania kształcenia w polskich szkołach do wymogów rynku pracy jest w mojej ocenie główną przyczyną bezrobocia a zwłaszcza wysokiego jego poziomu wśród ludzi młodych.
Czy wiecie, że w 1990 r. studia rozpoczynało tylko ok. 10 % młodzieży? Kończyło je ok. 7 %. W 2000r. na uczelniach wyższych kształciło się już 34 % a w 2010r. było to aż 54 %. Przy czym dominowały tu kierunki ogólne bo znacznie prościej i taniej otworzyć uczelnię humanistyczną niż politechnikę. Tymczasem u naszych zachodnich sąsiadów jest dokładnie odwrotnie- przeważają kierunki techniczne (70%). I to właśnie w Niemczech powinniśmy szukać inspiracji dla naszego szkolnictwa zawodowego. Opowiadam się za wzrostem znaczenia kształcenia zawodowego i wprowadzeniem tzw. dualnego systemu. Polega on na łączeniu nauki teorii w szkole i praktyki w centrach kształcenia ustawicznego lub przedsiębiorstwach. Ułatwi to kontakty z realnym pracodawcą i przyspieszy znalezienie pracy.
III. Kwestie światopoglądowe
Nowoczesną w ogromnej większości tworzą ludzie bezpartyjni, nieskażeni bieżącą polityką i bardzo rozczarowani jej obecnym stylem. Priorytetowymi sprawami są dla nas sprawna gospodarka, mądra edukacja i godne zaufania Państwo, z którego będziemy mogli być dumni. Chcemy uproszczenia podatków, zniesienia barier dla przedsiębiorczości, sprawiedliwych i sprawnie działających sądów, otwarcia szkoły na świat, zorientowanej na potrzeby rynku pracy i zainteresowania ludzi młodych. To są tematy, które nas łączą. To w nich widzimy szansę na budowę Nowoczesnej Polski. Nie chcemy uciekać od spraw światopoglądowych ale mamy wrażenie, że są one traktowane przez „stare partie” przedmiotowo – wprowadzane jako tematy zastępcze. Prawdopodobnie z tej przyczyny spory trwają długo i nie prowadzą do ostatecznego rozwiązania. Nowoczesna nie ma interesu w podgrzewaniu negatywnych emocji wokół spraw światopoglądowych i wiem, że będziemy nad nimi pracować szybko i skutecznie.
Bądźmy dumni z Polski!
Zbigniew Gryglas