Szanowni Państwo,
w dniu dzisiejszym Prezydent Rzeczypospolitej podjął decyzję o zawetowaniu dwóch kluczowych ustaw związanych ze zmianami w polskim sądownictwie. Prezydent podzielił niepokoje tysięcy Polaków wyrażających na ulicach polskich miast i miasteczek swój sprzeciw wobec, wprowadzanych w sposób siłowy, zmian. Podzielił sprzeciw wobec planów przekazania zbyt wielkiej władzy w ręce jednego człowieka – Prokuratora Generalnego.
Takie rozwiązania, jak podkreśliła Pani Zofia Romaszewska – Legenda Solidarności, już przerabialiśmy i nie powinniśmy do nich wracać. Jednakże znakomita większość Polaków chce reformy sądownictwa i przywrócenia wiary w sprawiedliwe, zapadające bez zbędnej zwłoki i rzetelne wyroki. Chce zmian polegających na uproszczeniu procedur, przyspieszeniu, wlokących się latami, postępowań i obniżeniu opłat sądowych, które należą do najwyższych w Europie. Nie możemy mówić o pełnym szczęściu.
Prezydent podpisał szkodliwą ustawę o ustroju sądów powszechnych. Jednakże, w poczuciu odpowiedzialności za Kraj, deklaruję gotowość przygotowania założeń do nowych regulacji w tym zakresie i udział w pracach prowadzonych pod egidą Prezydenta RP. Zbigniew Gryglas Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.