15966386_1283373375041817_2119316085_o

W ostatnich dniach nad wieloma Polskimi miastami unosił się smog. Co roku z powodu wdychania powietrza złej jakości w Polsce, choruje i umiera nawet 45 tys. osób. Polskie miasta należą do czołówki tych, których mieszkańcy wdychają najbardziej zanieczyszczone powietrze.

W największym procencie winę za to ponosi tzw. niska emisja, czyli zanieczyszczenia generowane przez przydomowe kotłownie. Piece to tzw. “kopciuchy”, których jest nawet 5 mln w naszym kraju. Nie posiadają one filtrów, które zapobiegają emisji niebezpiecznych związków do atmosfery.

Aby temu zaradzić, resort rozwoju zaproponował rozporządzenie, w którym planuje od 2018 roku dopuszczenie do montażu i sprzedaży wyłącznie ekologicznych kotłów węglowych piątej generacji o najlepszych standardach emisyjnych, które generują nawet dziesięć razy mniej zanieczyszczeń.

Niestety nakaz kupna nowoczesnych piecy dopiero od 2018 roku może spowodować, że konsumenci w tym roku zaczną na wielką skalę kupować tańsze, ale szkodliwe dla jakości powietrza kotły.

.Nowoczesna żąda zakazu sprzedaży szkodliwych pieców natychmiast! Tylko takim sposobem możemy postarać się przywrócić czystość powietrza!

źródło: PAP