caracale i reforma edukacji 12.10.2016Dzisiejszego ranka gościłem na antenie Telewizji Republika w programie „Prosto w Oczy”. Program dotyczył przetargu na śmigłowce Caracale oraz reformy edukacji.

Nie podlega żadnym wątpliwościom, że Polska armia potrzebuje tych maszyn. W obecnej chwili armia zmuszana jest do pracy na przestarzałym sprzęcie, co wpływa na nasze możliwości obronne, ale także na bezpieczeństwo pilotów. Forma dwustopniowego przetargu na te maszyny oznacza, że najpierw wyłoniono zwycięzcę, a dopiero później negocjowano kwestie offsetu. Taka formuła znacznie zmniejsza szanse na skuteczne rozmowy, bowiem brak w nich konkurencyjności. Dzisiejsze postępowanie Rządu stawia nas niestety na takiej samej pozycji. Po części propozycja francuska mogła okazać się korzystniejsza, bowiem zakładała ona transfer technologii do polskich fabryk, które kontroluje Polska grupa zbrojeniowa a nie fabryk w Polsce kontrolowanych przez kapitał zagraniczny.

Edukacja
Obecnie zakładana reforma edukacji to poważny błąd. Edukacja jest jednym z fundamentów Państwa. Ten fundament powinien być stabilny a nie podlegać zmianom w rytm wyborów. Zmiany będą kosztowały podatników ok. 2 mld zł. Polskie szkoły mają wiele potrzeb, które można chociaż w części zaspokoić tymi środkami. Powstanie wielki problem z zagospodarowaniem budynków, w których obecnie uczą się gimnazjaliści, a szkołom podstawowym i średnim zagraża przepełnienie.
Ponad to opozycja już zapowiada, że zamierza powrócić do trójstopniowego nauczania i gimnazjów. Jeśli wyborcy zdecydują o zmianie władzy za trzy lata, wówczas oświata przejdzie kolejną rewolucję.

Zapraszam do obejrzenia całego programu, dostępnego pod adresem:
http://telewizjarepublika.pl/wideo/zbigniew-gryglas-nowoczesna-prosto-w-oczy-2016-10-12,1821.html